Domů > Cestování, Foto, Geocaching, Mapy > KKNH Duben

KKNH Duben

05.05.2011 ToMik

Dubnovou krysu na horách jsem naplánoval do okolí Radějova, přesněji do Radějovské obory. Vyrazili jsme v neděli ráno, společně  s Danem a jeho ženou a jejich návštěvou ze severu. První výstup jsme absolvovali už autem na místo, kde jsme na konci chatařské oblasti Radějova zaparkovali. Namazali tváře krémem na opalování a vyrazili přes Třešňovec na Holý vrch. Ten byl opravdu holý, ale vzhledem k velkému oparu nebyl výhled moc dobrý. Zde jsme alespoň odlovili naši první dnešní kešu a razili dále po modré značce, dolů z kopce do osady Mlýnky. Tam jsme modrou značku opustili a vydali se kolem potoka Mandát do Měsíčního údolí. Podle něj je pojmenovaná i keša, kterou jsme tam společně ulovili. Cestou se dostala řeč na to, jak jsme se jako manželské dvojice seznámili, což bylo velice zajímavé a také zábavné poslouchat. Po lehkém (jak pro koho:-) výstupu jsme se dostali na cestu, kde už ta kratší varianta tůry končila. Nicméně návštěva obory s výzvou protáhnout se mezi laťkami plotu (a touha zlatokopů po třetím pokladu) trochu protáhla Danovi trasu ze 7mi km na 11. Přežili to a to je hlavní :-) . Od třetí keše vyrážíme do kopce směr Slovenská republika. Tady si v klidu fotím skupinku daňků na louce. Později je i vyplašíme a ze skupinky je stádo.
Když už cesta zahýbala příliš doprava, usoudil jsem, že je načase vyhodit turistickou mapu a jít rovnou za nosem. A to přímo do kopce. Na boty se nám lepí žlutý pyl. Po 20minutách výstupu je slovenská hranice na dohled. Oddělená plotem obory. Podle hesla přelez, přeskoč nepodlez zdoláváme poslední překážku a dostáváme se na místo, kde můžete být na dvou místech zároveň. A tak to zkouším. Jedna noha na českou stranu, druhá na slovenskou. A je to tu. Skutečně to funguje. Jsem na dvou místech současně :-)
Hřebenovka po červené je tichým koutem. Osamělé pocestné potkáváme v hodinových intervalech. Cyklisty potkáváme dvakrát. Prvně, když nás předjedou, a pak když spravují píchlou duši. To je předbíháme pro změnu my. Cestou ještě potkáváme dřevorubce a ti nás zvou na brigádu. A to nemáte auto? Pokřikují. Auto máme a proto chodíme pěšky. Hřebenovku opouštíme na Kněžských horách. Je tu přelezka zpátky do obory a tak to je teď jednodušší. Míříme směrem na chatu Pusty. Chata je opravdu pustá, či spíše taková polo-rozbořelá nebo polo-zrekonstruovaná? Nevím, ale technika v podobě digitálního mikrovlnného spoje dorazila i na toto místo. Z asfaltky přecházíme na zarostlou pěšinu. Na stromech jde vidět, že tudy kdysi vedla turistická cesta. Nejspíše žlutá. Zřejmě byla zrušená v době vytvoření obory. Procházíme kolem přírodní rezervace Kútky. Je tu všude okolo hezky, nikde ani živáčka. Od auta nás ještě po cestě dělí jedna překážka. Opět plot obory. Moje štíhlejší veverka se protahuje bránou, na mě pak zbývá díra v plotu. A pak už jen pár stovek metrů k naší zaparkované žirafě.

Celkově byl tento výšlap povedený, užili jsme si přírody dosyta, protáhli svá těla. A bylo nám dopřáno i hezké počasí, které nám vydrželo až do příjezdu domů. Opět zjišťuji, že turistické mapy používají zastaralé data a nedá se na ně spolehnout. Tak si musíme v OSM tvořit mapy vlastní aktuální :) . Škoda, že  orchideje, kterých tam byly plné louky ještě nebyly rozkvetlé. Zato však měly asi od těch daňků lehce ohlodané listy :( .

Dávám 5* z 5

A ještě mapa pochodu:

 

 

 

 

 

 

Categories: Cestování, Foto, Geocaching, Mapy
Komentáře jsou uzavřeny.
Statistical data collected by Statpress SEOlution (blogcraft).