Domů > Elektronika, Ham Radio > Umělá zátěž 50 ohm 50W, Dummy load 50W

Umělá zátěž 50 ohm 50W, Dummy load 50W

11.03.2011 ToMik

Pro potřebu různých měření, kdy je zapotřebí mít definovanou zátěž, v našem případě 50Ohm, využijeme umělou zátěž. Pro moji konstrukci jsem použil plechovku od nakládaných žampionů o průměru 6cm. Rezistory jsou zapojené do bloku v rastru 5mm. Průměr dps pro rezistory je 28mm. Rozměry jsou spočítány tak, aby velikost bloku rezistorů vůči plechovce odpovídala cca vedení se vzduchovým dielektrikem o impedanci 50 Ohm. Rezistory mají hodnotu 2kohm a jsou na zatížení 2.5W, počet 20ks.

V tomto zapojeni lze zátěž použít přibližně do kmitočtu 145MHz. Pro vyšši kmitočty se již projevuje indukčnost a kapacita celého zapojení a mění se výsledná impedance zátěže.

A ještě foto z výroby. Živý vodič z konektoru se protáhne středem mezi rezistory a zapájí do horní dps – použije se cu vodič 1mm v průměru.Díra v dps je tak velká aby si celý blok pěkně sedl na konektory. Spodní dps (při pohledu do otevřené plechovky) je připájená pomocí 4 pásků k plechovce. Nakonec se přiletuje zpátky víčko na plechovku. Je dobre ho při otvírání plechovky moc nepomačkat.

Categories: Elektronika, Ham Radio
Komentáře jsou uzavřeny.
Statistical data collected by Statpress SEOlution (blogcraft).